سفرنامه کاشان | جاهای دیدنی کاشان | بازار کاشان سنتی

بازار کاشان کجاست؟

بیشترین سوالی که گردشگران داخلی و خارجی می پرسند آدرس بازار کاشان هست که ما هم خیلی سریع عرض میکنیم برید به تقاطع خیابان بابا افضل و میدان کمال الملک که امتدادش تا حدود دروازه دولت ادامه داره.

[su_animate type=”flip”]ولی قبل از حرکت وایسید چند تا نکته جالب و قشنگ از بازار کاشان که جزء مهمترین و زیباترین جاهای دیدنی کاشان محسوب میشه رو، براتون بگم.[/su_animate]

قدمت بازار کاشان

قدمت بازار را مربوط به دوران سلجوقی می‌دونن، ولی دوران اوج رواج آن مربوط به زمان صفویه و به خصوص دوران شاه عباس اول است.

بازار کاشان کجاست
کاشی کاری بازار کاشان

در مجموعه تاریخی بازار مساجد، بقاع، کاروانسراها، تیمچه‌ها، حمام‌ها آب انبارهای متعدد، بناهای سنتی که هر کدام را در دوره خاص ساختند وجود داره. یکی از مهمترین این بناها تیمچه امین الدوله هست که به دستور «امین الدوله» ساخته شده است.

تیمچه امین الدوله
فروش عتیقه داخل تیمچه امین الدوله

بیشتر کسانی که به بازار کاشان می‌روند نظرشون برای خرید قالی، صنایع دستی و فرش دستباف کاشان جلب میشه، فرش کاشان شهرت جهانی داره.

وقتی از طرف میدان تاریخی فیض و از جلوخان مسجد زیبا و تاریخی میرعماد وارد بازار بشید در سمت شرقی، بازار مسگرها مشتمل بر کاروانسرای ذغالی‌ها و کاروانسرای میرپنج و سرای غفارپور و مسجد و حسینیه رباط قرار میگیره که تا چند سال پیش پتکهای مسگرها گوشها را نوازش می‌داد ولی الآن چهره‌ای متفاوت داره.

از سمت غرب که به بازار وارد بشید از ابتدای بازار تا انتهای آن پانخل نامیده میشه و بناهای زیبا و تاریخی کاروانسرای گمرک، کاروانسرای نو، سرای نراقی ها، سرای بروجردی ها، آب ابنار بالا بازار، مسجد بالا بازار، حمام خان، سرای زرکش ها، حمام گذرنو، زیارت شاه سلیمان، حسینه پانخل و بقعه امام زاده قاسم، قیصریه، سرای آب انبار و … که رازها و حرف‌های زیادی برای گردشگرانی که دنبال قدمت و تاریخ کهن هستند، داره.

تیمچه امین الدوله

تیمچه امین الدوله
سقف تیمچه امین الدوله

از جمله مهمترین بناهایی که در بازار کاشان دیده میشه سرای سرپوشیده‌ای هست در نقطه مرکزی و چهار سوق معروف بازار (میانچال) که متعلق به دوره قاجاره و به دستور یکی از رجال نامدار عصر قاجار یعنی فرخ خان غفاری ملقب به امین الدوله و با معماری استاد علی مریم در سال 1285 ساخته شده است.

تیمچه امین الدوله سه طبقه داره که خیلی مستحکم ساخته شده، سقف آن مرتفع و دهانه وسیعی داره که مثل این بنا با این عرض و طول و عظمت و شکوه جایی دیده نمیشه، چرا که علاوه بر زیبایی‌های خیره‌کننده، شاهکار های هندسی داره.

تاریخچه تیمچه امین الدوله
تیمچه امین الدوله

استحکام این بنا و طرح نقشه و معماری آن بسیار با مهارتی طراحی شده که بعد از صد و سیزده سال هنوز کوچکترین شکافی در اساس و بنیان این بنا مشاهده نمیشه. شما از این موضوع آگاهی دارید که ارزش های معماری و فرهنگی این بنا بسیار زیاده و تا زمانی که نام بازار کاشان میاد تیمچه امین الدوله را در ذهن خودتون ترسیم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 1 =

بستن
مقایسه