خانه عباسیان کاشان

تاریخچه خانه عباسیان کاشان

سال 1202 شمسی بود که سید محمد ابراهیم تاجر کاشی این خانه و زمین را به متراژ 5000 متر مربع خریداری کرد و از همان اول قصد ساخت خانه‌ای بی نظیر و بی همتا را داشت. با اساتید معماری ایرانی آن زمان شروع به ساخت خانه کرد و حدود 20 سال طول کشید تا خانه عباسیان کاشان ساخته شود.

سبک معماری خانه عباسیان کاشان

این عمارت زیبا و چشم نواز از 5 طبقه و 5 حیاط و باغچه تشکیل شده که از هم مجزا هستند و مثل خیلی از خانه‌های کاشان به سبک گودال باغچه‌ای بنا شده است (گودال باغچه سبکی از معماری در کویر مرکزی ایران است که حیاط و حوض و قسمت مرکزی خانه پائین تر از سطح کوچه و خیابان قرار می‌گیرد تا دمای خنک‌تر از سایر طبقات داشته باشد و معمولا به قنات و حوض و بادگیر و سرداب وصل می‌شود تا مثل کولرهای آبی عمل کند).

زیر بنای 7000 متری خانه شامل دو بخش اندرونی و بیرونی است که در بخش اندرونی ساکنان اصلی خانه زندگی روزمره‌شان را سپری می‌کردند و در طبقه بالای آن اتاق شاه‌نشین تعبیه شده است. بخش بیرونی هم که شامل اتاق آینه (زیباترین قسمت خانه)، تالار سرپوشیده، اتاق سه دری، پنج دری و ایوان است که جهت میزبانی از مهمانان تجاری استفاده می‌شده است.

خانه عباسیان کاشان

به خوبی سبک معماری اصیل ایرانی و اسلامی و همچنین درونگرایی در خانه عباسیان کاشان به چشم می‌خورد و در آن از تزئینات قطاربندی، یزدی بندی، رسمی بندی، گره سازی، گچ بریی، نقاشی، حوضخانه، بادگیر و هشتی ورودی خانه به کار برده شده است.

در طراحی و ساخت به شدت از معماری متقارن استفاده شده و همه اضلاع خانه کاملا با هم متقارند و این ویژگی حس خوبی از نظم و مهندسی معماری به بازدید کنندگان منتقل می‌کند.

کاشان شهر خوشبوی ایران و بهشت خانه‌های تاریخی است که آنها را در دل بافت تاریخی و قدیمی خود جا داده است، مثل خانه طباطبایی‌ها با لقب عروس خانه‌های تاریخی ایران یا خانه بروجردی‌ها که بادگیرهایش و معماری داخلی خانه به یک موزه خانه تبدیل شده و نماد خانه‎‌های تاریخی شهر است و همین خانه عباسیان کاشان که نامزد دریافت زیباترین بنای مسکونی ایرانی – اسلامی شده است.

جالب است بدانید که خانه‌ی عباسیان محل ساخت چندین مجموعه تلویزیونی و فیلم سینمایی مثل مسافر ری ، ملاصدرا، خانه‌ای در تاریکی و جابربن حیان بوده است.

خانه عباسیان کاشان

علت نام گذاری خانه عباسیان کاشان

بعد از مرگ صاحب اصلی خانه، وراث خانه را به بخش‌های مختلف تقسیم می‌کنند و 5 حیاط به 5 خانه مستقل و مجزا تبدیل شده و به فروش می‌رسد. بعدها فردی به نام عباسیان که از متمولین بوده قسمت بیرونی خانه را خریداری می‌کند و به همین علت خانه به نام عباسیان معروف می‌شود.

آدرس خانه عباسیان کاشان

خیابان فاضل نراقی، خیابان علوی، کوی سلطان امیر احمد

برای سهولت در پیدا کردن آدرس ، اینجا را کلیک کنید.

 

این عمارت زیبا با قرار گرفتن در بافت تاریخی کاشان فاصله کمی با خانه‌های تاریخی و جاهای دیدنی کاشان دارد.

اطلاعات تکمیلی خانه عباسیان کاشان

ساعت بازدید: همه روزه از ساعت 8 الی 18

نرخ بازدید برای ایرانی‌ها و غیر ایرانی متفاوت است

اگر از خانه عباسیان کاشان دیدن کردید خیلی خوشحال می‌شویم که با نظراتتون ما، مسافران و گردشگران بعدی را از لحاظ زیبایی و میزان رضایت مندی این عمارت زیبا در قسمت نظرات زیر همین پست اعلام کنید تا عزیزان بعدی بتوانند با استفاده از نکات شما برنامه ریزی بهتری در سفر به کهن شهر کاشان انجام دهند.

خانه عباسیان کاشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

بستن
مقایسه