قمصر کاشان | جاهای دیدنی کاشان | قمصر کاشان در بهار

قمصر کاشان

قمصر کاشان شهری با طبیعت کوهستانی، زیبا و چشم نواز، هوای مطبوع، آرامش بخش و گلستانهای گل محمدی و کارگاه‌های گلاب گیری فراوان است. قمصر در حدود 30 کیلومتری جنوب کاشان قرار دارد و نامی آشنا برای همه ایرانیان که یادآور دیاری با عطر خوشبوی گلاب است و از چند کیلومتری خبر از گل های محمدی می دهد. از تهران تا قمصر حدود 250 کیلومتر و از اصفهان تا قمصر حدود 200 کیلومتر فاصله دارد، قمصر کاشان دره‌ای سرسبز که اردیبهشت ماه آن، گوشه ای از بهشت را نشان می دهد، اما گوشه گوشه‌ی این شهر گلاب و جاذبه های فراوان آن دوربین ذهن مخاطبان را پر از تصاویر خوش می کند.

یکی از بهترین رویشگاه های گل محمدی در تمام دنیا قمصر کاشان است و این قدمت و رویش گل محمدی در آن و پیدایش صنعت عرق گیری در قمصر کاشان گواه این ادعا است. شاید این تدبیر خداوند است تا ایرانیان این فرصت را غنیمت بشمارند و به شکرانه این شمیم خوش هزاران هزار صلوات در موسم چیدن گل محمدی و تهیه گلاب بر روح پاک پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و خاندان نبوتش بفرستند. در مجموع هفتاد درصد تولید گل محمدی، بیش از ده هزار تن گلاب و عرقیات هفتاد گانه محصول تلاش عاشقانه دوستداران گل در این منطقه است، تا ساقی راستین این راه برای هموطنان باشند.

قمصر کاشان علاوه بر گل محمدی و گلاب جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیادی دارد، مثل مسجد جامع، بقاع امامزادگان میر سلیمان و پیرداود، کاروانسرای شاه عباسی ( در راه قمصر )، باغ پرندگان، سرای خاتون، موزه گلاب قمصر، سد قدیمی قمصر، خانه حاج علی مانده و احسانی‌ها و … .

باغ پرندگان

باغ پرندگان قمصر کاشان | جاهای دیدنی کاشان
باغ پرندگان قمصر کاشان

باغ پرندگان با مساحتی حدود ده هکتار در ورودی شهر قمصر محیطی برای تفریح و رفاه گردشگران و مسافران فراهم کرده است. این مجموعه بیش از هزار گونه کمیاب پرنده و جانوران مثل طاوس، مرغابی، طوطی های مختلف، شاهین، باز، عقاب، بلبل های گوناگون، فلامینگو، پلیکان، کبوترهای متنوع، بوقلمون، مرغ شاخدار، جغد، توکا، فنچ، مرغ عشق، گربه سانان مختلف، بز، آهو، گوزن، خرگوش و … نگهداری می کند. همچنین گلخانه، رستوران، دریاچه مصنوعی، بازارچه صنایع دستی از جاذبه های دیگر این مجموعه بزرگ گردشگری تفریحی است.

سرای خاتون

سرایی که با یاد و خاطره دوران کودکی از خانه پدر بزرگ با هزینه شخصی ساخته شده است. ساخت این عمارت زیبا حدود هفت سال طول کشیده و بر اساس معماری خانه ایرانی بنا شده است. این عمارت زیبا از معماری دوران های مختلف همچون دوران قبل از اسلام ( ساسانی ها)، سلجوقی، قاجار، پهلوی، زندیه و به خصوص صفوی الهام گرفته است.

گلستان های گل محمدی

سفر به قمصر | گلستان های قمصر | قمصر کاشان
گلستان های قمصر

برای دیدن گلستان های گل محمدی و استشمام بوی روح انگیز این گل ها باید در بهار و مخصوصا اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت به این شهر سفر کنید و نکته مهم این که گل محمدی هم مثل زعفران باید قبل از طلوع خورشید چیده شود تا آفتاب باعث پژمردگی و از بین رفتن بوی مست کننده آن نشود، پس از یاد نرود که بهار و قبل از طلوع خورشید به گلستان ها بروید تا با بوی خوشبو و مست کننده گل محمدی و گلستان ها صبحی خاطره انگیز و متفاوت در طول عمرتان تجربه کرده باشید.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − هشت =

بستن
مقایسه