عکس هتل سرای خانه عامری ها در کاشان

هتل عامری ها در کاشان

عکس هتل سرای خانه عامری ها در کاشانمسافران نه تنها از جای جای ایران که از اقصی نقاط جهان به کاشان سفر کرده و شبی را در دل تاریخ یعنی در هتل عامری کاشان با قدمتی حدود سیصد سال میگذرانند. در بالکن با صفای اتاقی روی صندلی چوبی نشسته ، به حوض باصفای این عمارت چشم دوخته ، چای یا قهوه می‌نوشند. نگاهشان به بالکن شاه نشین می‌افتد همانجا که روزی شاید مصطفی قلی خان به صندلی چوبی گهواره‌ای اش تکیه زده و در اندیشه‌ی گسترش و شکوه خانه عامری ها است.

عکس هتل سرای خانه عامری ها در کاشانبعضی در حیاط اندرونی اش قدم می زنند، شاید لبه‌ی این حوض خورشید خاتون (دختر ابراهیم خلیل خان آخرین پسر خاندان عامری) نشسته و تصویر عشقش را در انعکاس ماه شب چهارده نقش بسته در حوضچه میبیند و از خیالبافی های عاشقانه اش گونه هایش گل می اندازد، دستی بر آب میزند و سیبی که می بویید را به امید آینده ای روشن درون آب می اندازد. بعضی پنجره‌ی چوبی اقامتگاهشان را باز می‌کنند و ستاره می‌شمارند، شاید زنی سال ها پیش از این قاب آینده ای که ما هستیم را تصور می‌کند.

شاید کودکی در اتاقک اندرونی به دنیا می آید و دیده ی آقای عمارت را روشن می‌کند. شاید در حیاط پشتی پسرک خدمه ای ، حیاط را آب پاشی میکند، بوی خاک بلند می شود، پشه بند ارباب را می‌بندد ، نخ پشه بند را آنقدر گره می زند تا دختر ارباب بیاید و از پشت پنجره‌ی رنگی ارسی نگاهش کند.

کودکان در حیاط بازی می‌کنند، خدمه در رفت و آمدند و اتفاق های تلخ و شیرین بسیار می افتد. اما حالا سکوت است و شب، سکوت است و بوی گل درخت انار مشام آدمی را پر می‌کند، خنکای حوض گونه را نوازش میدهد، آسمان پرستاره‌ی کویر قشنگترین فیلم سینمایی یک شب در هتل عامری کاشان خواهد بود و آرامشی که به دور از هیاهو و شلوغی و ترافیک به دنبالش هستی، اینجا هست. شبی را در سرای عامری ها بگذران به راز های شگفتانه ای پی خواهی برد.

عکس هتل سرای خانه عامری ها در کاشان

هتل عامری کاشان

خانه عامری های کاشان با مساحت دوازده هزار متری و 85 اتاق که شامل هفت حیاط زیبا می‌شود، بزرگ‌ترین خانه تاریخی کاشان و ایران است و در مرمت آن از وسواس خاصی برای حفظ طرح اولیه بنا و نقوش آن به کار برده شده است.

امکانات هتل سرای عامری کاشان

1- سی و هشت اتاق جهت پذیرایی

2- رستوران

3- کافی شاپ

4- تالار همایش

5- نگارخانه ( شامل نگارخانه سهراب ، نگارخانه ملک الشعرا بهار )

6- غرفه های تجاری

عکس هتل سرای خانه عامری ها در کاشان

تاریخچه خانه عامری ها در کاشان 

دوره، دوره ی زندیه بود و خانه، خانه‌ی فرماندار کاشان

دوران خوش زندیه رو به افول بود و آقا محمد خان قاجار سوار بر اسب یاقی قدرت بر سرنوشت ایران بی رحمانه می‌تاخت و صفحه‌ی تاریخ ایران را به نفع خود رقم می زد. طوفانِ نا امنی مهمان مرکز ایران شد و حاصلش شد راه هایی از کویر که دستخوش طغیان راهزنان و نامردان بود.

فرمانده باید کاری می‌کرد، هر روز اخبار بد از راه های منتهی به کاشان او را مشوش و مستاصل کرده بود. پای آبرویش در میان بود. فرماندار باید در مواقع آشوب قدرت خود را نشان دهد. نام مصطفی قلی خان را شنیده بود مردی شجاع و دلیر با تفنگدارانی بی شمار که امنیت راه ها را از اردستان تا نائین و نطنز تا حد زیادی برقرار کرده بود. درنگ نکرد و او را فراخواند تا به او در امنیت راه های منتهی به کاشان و خود کاشان کمک کند.

شد آنچه انتظار می رفت و رفته رفته امنیت در ایران و مرکز ایران برقرار شد.

حالا نوبت فرماندار کاشان بود ، از مصطفی قلی خان خواست تا به کاشان بیاید ، دختر خود را به عقدش در آورد و خانه‌ای زیبا به او هدیه داد. به این ترتیب مصطفی قلی خان عامری داماد فرماندار کاشان و صاحب خانه‌ای که حالا خانه‌ی عامری هاست، شد.

آن زمان خانه دو حیاط و یک حمام بیشتر نداشت (یعنی حیاطی که در حال حاضر هم به عنوان حیاط اصلی استفاده می شود و حیاط قرینه آن که دقیقا روبروی حیاط اصلی قرار گرفته است) با این حال عمارتی باشکوه و زیبا بود.

بعد از تاج گذاری آقا محمد خان قاجار ، شاه جدید دنبال یک راهدار در کویر مرکزی ایران می‌گشت و به مصطفی قلی خان عامری این پیشنهاد را داد و او قبول کرد و از آن پس امنیت راه های کرمان تا ری بر عهده‌ی مصطفی قلی خان شد.

اما او چطور این وظیفه را به نحو احسنت انجام می داد؟

مصطفی قلی خان تفنگداران زیادی داشت، به واسطه ی آن‌ها فی المثل بار را از تاجر کرمانی تحویل می‌گرفتند و در ری تحویل آن تاجر می دادند . آن تاجر درصدی از کل محموله را به عنوان دستمزد به مصطفی قلی خان می‌داد.

حالا نوبت به پسر مصطفی قلی خان است تا سمت پدر را حفظ کرده و راه او را ادامه دهد. حکم ” سهام السلطنه عرب عامری ” که از طرف شاه وقت قاجار به خاندان عامری تعلق گرفت. یعنی او به عنوان قره سوار یا سرتیپی کویر مرکزی ایران شناخته شد و این شغل و سمت نسل به نسل از پدر به فرزندان منتقل شد تا آخرین فرد این خاندان یعنی ابراهیم خلیل خان عامری ، که در اردیبهشت سال 1327 شمسی فوت کرد.

از پدربزرگ یعنی مصطفی قلی خان تا نوه یعنی ابراهیم خلیل خان چهار نسل در این عمارت زیبا زندگی کرده و به عنوان حکمران کویر مرکزی ایران این سمت را حفظ کردند و پنج حیاط به دو حیاط اصلی اضافه کردند که آخرین حیاط در زمان رضا شاه به این عمارت اضافه شد و مجموعا این عمارت دارای هفت حیاط مجزا از هم شد و در آن زمان با 12.000 متر مساحت، 85 اتاق و 7  حیاط  به بزرگترین عمارت مسکونی ایران تبدیل شد.

از ابراهیم خلیل خان به عنوان حاتم طایی زمان خودش در کتاب ها یاد شده ، او با اهل ادب و فرهیختگان نشست و برخاست می‌کرد و آخرین پسر این خاندان بود و زمانی که از دنیا رفت ، پسری نداشت که راه او را ادامه دهد. ضمن اینکه این خاندان از قاجار بودند پس در زمان رضا شاه و به حکومت رسیدن پهلوی از ایران رفته و ساکن آمریکا شدند و این عمارت را به پیشکار خودکه خبری هم از نحوه نگه داری او نداشتند سپردند.

اما متاسفانه پیشکار، این عمارت زیبا را بدون اجازه از خاندان عامری به زاغه نشین ها و بی خانمان های محلی اجاره داد و از آنجا تخریب خانه عامری ها شروع شد. حتی برخی از آن ها به دنبال گنج و عتیقه خیلی از دیوارها و جاهای خاص خانه را ‌کندند تا جایی که در سال 1360 بیشترین تخریب این عمارت اتفاق افتاد وآن عمارت باشکوه حالا تبدیل به مصالح فروشی بزرگ شهر شد.

سال 1370 بود که آخرین دختر این خاندان یعنی خورشید خاتون در اواخر عمرش به ایران آمد و این عمارت را به شرط مرمت و نگه داری به میراث فرهنگی هدیه کرد. میراث فرهنگی مرمت این عمارت را به تیم قوی مرمت که بازسازی بازار تبریز را به عهده داشتند سپرد. بدین ترتیب عمارت عامری های کاشان در سه فاز در سالهای 1383 ، 1386 و 1388 مرمت شد و جانی تازه گرفت . همچنین این مرمت ها ادامه دارد. الگوها ، پترن ها و شکل قدیمی بر اساس عکس ها و بقایای باقی مانده خانه به همان صورتی که بوده مرمت شده و شکل خودش را حفظ کرده و جز بهترین مرمتهای خانه‌های ایران است.

آدرس هتل سرای عامری ها کاشان 

خیابان علوی ، بن بست بوستان هفتم

خیلی خوشحال می‌شویم که با نظراتتون ما ، مسافران و مهمانان بعدی را از لحاظ کیفیت و میزان رضایت مندی این هتل در همین قسمت نظرات در زیر همین پست اعلام کنید تا عزیزان بعدی بتوانند با استفاده از نکات شما انتخاب بهتری در گزینش هتل و محل اقامت خودشون داشته باشند و برنامه ریزی بهتری در سفر داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 16 =

بستن
مقایسه