شهر کاشان

کاشان شهر هزاره‌های قبل از میلاد، با تاریخی کهن و قدمتی بیش از هفت هزار سال، در استان اصفهان واقع شده است. آب و هوایی متنوع دارد و در اکثر فصول سال برای سفر مناسب است ولی از کاشان گردی در بهار دریغ نکنید.

کاشان به عنوان اولین مکان برای گویش و زبان فارسی محسوب می‌شود. این شهر دارای مناطق و جاذبه‌های گردشگری بسیاری بوده و دارای تمدنی بسیار قدیمی و طولانی می‌باشد. همچنین این شهر دارای مشاهیر و افراد معروف زیادی است و به نظر بسیاری از افراد، دارای اصالت و اولین شهر ایران و جهان می‌باشد.

جاذبه‌های شهر کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان | کاشان گردی | جاهای دیدنی کاشان | مقاصد گردشگری کاشان | تور یک روزه به کاشان | یک روزه به کاشان
باغ زیبای فین کاشان

باغ فین یکی از مکان‌های معروف و دارای قدمت شهر کاشان بوده که در این باغ عناصر درخت و آب بسیار به چشم می‌خورد و این مکان نشان دهنده‌ی یک منظر فرهنگی در این شهر می‌باشد.

آب در این باغ به شکل‌های متفاوت جاری و ثابت به چشم می‌خورد که هر یک تداعی کننده‌ی مفهومی خاص می‌باشند. زمان ساخت این باغ به دوره‌ی صفویه باز می‌گردد. باغ فین کاشان از مکان‌های پر بازدید استان اصفهان محسوب شده و همچنین در کنار هشت باغ دیگر در پرونده‌ای به نام باغ ایرانی در سال 2011 میلادی به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

ناصرالدین شاه در سال 1230 شمسی، امیرکبیر صدر اعظم خود را در این مکان به قتل رساند. گیاهان مختلفی در این مکان به چشم می‌خورد که بیش‌ترین پوشش گیاهی، درخت سرو است. به قول حافظ  در این چمن چو درآید خزان به یغمایی/ رهش به سرو سهی قامت بلند مباد، این درختان بی‌ خزان چند صد ساله زیبایی خاصی را به این محیط بخشیده‌اند.

حمام میراحمد از جاهای دیدنی و تاریخی کاشان

حمام سلطان میر احمد از شاهکاری هنر ایرانی | باغ فین کاشان | کاشان گردی | جاهای دیدنی کاشان | مقاصد گردشگری کاشان | تور یک روزه به کاشان | یک روزه به کاشان
حمام سلطان میر احمد شاهکار معماری ایرانی

این حمام مربوط به دوره‌ی سلجوقی بوده و بنای فعلی آن بازمانده‌ی دوره‌ی قاجاریه می‌باشد. این مکان دارای دو حمام بوده که برای استحمام عموم در گذشته بوده و یکی دیگر از ویژگی‌های این مکان گچ بری‌ها و نقاشی‌های زیبای این حمام سنتی است و بام آن به خاطر گنبدهای کوچک آجری محلی جذاب برای گرفتن عکس یادگاری توسط گردشگران ایرانی و خارجی می‌باشد.

مسجد آقا بزرگ کاشان

بزرگترین گنبد خشتی ایران باغ فین کاشان | کاشان گردی | جاهای دیدنی کاشان | مقاصد گردشگری کاشان | تور یک روزه به کاشان | یک روزه به کاشان
مسجد آقا بزرگ

این مسجد جزء باشکوه ترین مسجد کاشان و حتی ایران بوده که در دوره‌ی قاجاریه ساخته شده است. ساخت این مسجد حدود 18 سال به طول انجامید و دارای گنبدی آجری می‌باشد.

تمامی بنای مسجد از جمله گنبد (بزرگترین گنبد خشتی ایران در عصر قاجار) با آجر ساخته شده و تزئینات به کار رفته در این بنا عبارت است از کاشی کاری، آجر کاری، کتیبه‌های نفیس گچی و کاشی، مقرنس کاری، خطاطی ثلث و نستعلیق و نقاشی. نقاشی این مدرسه و مسجد توسط استاد محمد باقر قمصری صورت گرفته است.

خانه طباطبایی ها در کاشان

خانه طباطبای ها عروس خانه های تاریخی |باغ فین کاشان | کاشان گردی | جاهای دیدنی کاشان | مقاصد گردشگری کاشان | تور یک روزه به کاشان | یک روزه به کاشان
خانه طباطبایی ها

یکی دیگر از جاهای دیدنی کاشان، خانه‌ی تاریخی طباطبایی‌ها است. این عروس خانه های تاریخی نشان دهنده‌ی اوج هنر معماری ایرانی می‌باشد. این شاهکار معماری دارای جذابیت‌های منحصر به فرد خود بوده و دارای سقف‌های بلند با آینه کاری و گچ بری‌های زیبا می‌باشد. این خانه مشتمل بر چهار صحن و حیاط بوده که حیاط مرکزی متعلق به قسمت بیرونی و دو حیاط متعلق به اندرونی و یک حیاط متعلق به خدمه است. همچنین بخش اصلی مجموعه تلویزیونی بانوی عمارت در این خانه‌ی زیبا فیلم برداری شده است.

بازار سنتی کاشان یکی از دیدنی های کاشان

این بازار که از شاهکار‌ های تاریخ معماری ایران به حساب می آید در دوران سلجوقی ساخته شده است، ولی رواج بازار به زمان صفویه بر می‌گردد. این مکان از جاهای پر طرفدار و پر رونق به شمار می‌آید و دارای سبک خاص معماری بوده که گردشگران از دیدن این مکان می‌توانند نهایت لذت را ببرند.

هتل های کاشان

شهر کاشان دارای هتل های متفاوت و با قیمت های متفاوت است که گردشگران از هتل‌های کلاسیک گرفته تا سنتی، بوم گردی و تاریخی برای اقامت اقدام کنند.

هتل سرای عامری های کاشان

این هتل از جمله هتل‌های خوب در این بهشت تاریخی محسوب می‌شود. این مجموعه بزرگترین خانه‌ی سنتی کاشان، به‌عنوان هتل 5 ستاره در سال 1393 افتتاح شد. این هتل دارای 27 اتاق مجزا و دارای رستوران، کافه، گالری و … می‌باشد.

خانه تاریخی نگین کاشان

این هتل سنتی در قسمت قدیمی شهر بنا شده و شامل چند عدد خانه‌ی قجری است. خانه اصلی این هتل با معماری خانه اشرافی ایرانی مزین به شاه نشین، اتاق های پنچ دری و … بوده که گویای قدمت کاشان است. این هتل در چند قدمی بازار سنتی و در نزدیکی خانه های تاریخی قرار دارد.

هتل مهینستان راهب کاشان

این هتل مربوط به دوره ی قاجار بوده و یکی از هتلهای دل نشین کاشان است، که دارای یک حیاط اصلی و یک حیاط اندرونی و یک حیاط برای خدمه است. شکل سنتی آن برای افراد و مسافران جذابیت بسیار دارد. این بنای بی نظیر شامل دو طبقه می‌باشد که مرمت و بازسازی آن 4 سال به طول کشیده است. این خانه‌ی زیبا و دنج جزء لوکس ترین اقامتگاه تاریخی گردشگری کاشان است و هر سال میزبان تعداد کثیری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد.

زبان مردم کاشان

زبان مردم کاشان فارسی بوده و دارای لهجه‌ی کاشانی می‌باشند. این لهجه دارای آوا های خاص خود بوده و این خصوصیت آن باعث شده است تا از دیگر لهجه‌ها متمایز شود.

این شهر دارای غذاهای مخصوص خود بوده و از غذا های معروف آن می‌توان به گوشت لوبیا، شفته سماق، گوشت کلم و همچنین گوشت نخود اشاره کرد.

سوغات کاشان

شیرینی‌های کاشان جزء سوغات مهم که شامل کلوچه، پشمک، باقلوا و سوهان می‌باشد. عرقیات نیز از دیگر سوغاتی های مشهور این شهر بوده که از میان آن‌ها گلاب، عرق کاسنی، عرق هل، عرق شنبلیله و عرق دارچین از معروف ترین آن‌ها می‌باشد.

خشکبارها نیز از محصولات شهر کاشان بوده و از میان آن‌ها معروف ترین  قیصی و زرد آلو می‌باشد.

صنایع دستی کاشان

ای شهر دارای صنایع دستی بسیار متنوعی بوده که از میان آنها می‌توان به فرش بافی، سفال گری، کاشی کاری، قالی بافی، شعربافی، گچ بری و مخمل بافی و … بوده که توانسته است گردشگران زیادی را مجذوب خود نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 7 =

بستن
مقایسه