طراح معروف فرش کاشان

سید محمد افسری

محمد طراح و نقاش فرش در سال 1301 هجری شمسی در محله سر پله کاشان به دنیا اومد. شصت و پنج سال سابقه در زمینه طراحی کلاسیک، مینیاتور، رنگرزی گیاهی، نقاشی روی بوم با رنگ روغن، مداد رنگ، آبرنگ و کنته و تهیه انواع نقشه های شکارگاه، ایلیاتی، لچک ترنج شاخه شکسته و … سرآمد هنرمندان زمان خودش بود.

هر وقت بخواهیم از نقاش و طراح فرش کاشان صحبت کنیم، اسم خاندان افسری به ذهن آدم خطور می کنه.

محمد که از خانواده‌ی هنرمند و اصیل بود، پدرش آقا میرزا و مادر هنرمندش فرخ لقا اونو  با فرش و نقاشی آشنا کردن. طراحی رو از سن 13 سالگی پیش عمویش سیدرضا خان صانعی که از اساتید بزرگ فرش کاشان بود یاد گرفت و از 18 سالگی به تشویق پدرش مینیاتور رو پیش مصورالملک، نابغه سبک طراحی در نگارگری، تذهیب و طراحی فرش به مدت سه سال در اصفهان یاد گرفت.

محمد افسری طراح معروف فرش کاشان
سردیس استاد محمد افسری نقاش و طراح فرش کاشان در میدان کمال الملک کاشان

آثار ارزشمند این هنرمند خلاق در اکثر موزه های دنیا و مجموعه های خصوصی در سراسر جهان نگهداری میشه. آثار زیادی در تکنیک آبرنگ و مداد رنگی از خودش به یادگار گذاشته. سبک طراحیش در فرش های دستبافت کف منحصر به فرد و چیره دستیش در اونها به شدت چشم نوازه.

شاگرداش از هنرمندای معتبر زمان خودشون هستن که میشه از استاد حسن معرفتی و استاد محمد سعید اسم برد و همینطور بافت آثاری همچون یهودیان دوره گرد، فالگیربغدادی، فالگیر ایرانی، بهشت حیوانات، مضقانچی ها و شاهزاده قاجار و … توسط همسرش حاجیه خانم مرضیه ضرابی در کارنامه خودش داره، همه این تابلوها با هزاران نوع رنگ گیاهی توسط این استاد تهیه و تولید میشده. یکی از شاهکارهاش این بود که در بعضی از آثارش تا 840 رنگ استفاده کرده بود که همه از مواد گیاهی بدست اومده بودند.

همچنین خطاطی چیره دست در سبک کلهر، نستعلیق، شکسته، کوفی و عبری بود و علاقه‌ی بسیاری به خواندن کتاب داشت و همیشه نسبت به افزایش آموخته‌هاش پافشاری می‌کرد.

استاد افسری در اواخر عمر هنریش در حال تاسیس یه آموزشگاه برای علاقه مندان فرش دستباف بود که پیمانه عمرش به سر رسید و در سال 1377 هجری شمسی از دنیا رفت.

برچسب‌ها:
  • کاشان گرد
  • 23 دسامبر 2019
  • 92 بازدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 1 =

بستن
مقایسه